• Přihlášení +

Košík

Lookbook

CZ | EN
0

5 nejlepších domácích léků na psí „rýmičku“

Je tu podzim a občas je venku počasí, že by „ani psa nevyhnal“. Tvůj chlupáč ale stejně žadoní o procházku a navzdory blížící se zimě se klidně dál brodí ve studený řece, jako by se nechumelilo. 
 
Většina z našich čtyřnohých kámošů je sakra odolnejch a ani delší pobyt v zimě a větru se na jejich zdraví nijak nepodepíše. Ale i tak se může stát, že se při snížený imunitě tvůj pesan nachladí, chytne rýmu nebo kašel. 
 
 
Pojďme se společně mrknout na tipy a osvědčený rady, jak tvýmu kámošovi v takových případech co nejefektivněji pomoct. 
 
1| Céčka není nikdy dost
 
Stejně jako u lidí, může za nachlazení slabá imunita. A tu umí spolehlivě posílit vitamin C! Nejlepší jsou vitaminy obecně v co nejpřirozenější podobě, protože ty uměle vytvořený každý tělo vstřebává hůř než ty přírodní. 
 
Přidej tvýmu mazlovi do misky kyselý zelí, nastrouhej domácí jablka nebo červenou řepu. Jestli tyhle laskominy tvůj chlupáč nepozře ani náhodou, vsaď na vitamin C v tabletách.  
 
 
2| Uvař mu čajíček
 
Pomoct můžou i různý bylinky. Obyčejnej šípkovej, lipovej nebo heřmánkovej čaj znaly už naše babičky a s nachlazením umí taky pěkně zamávat. Šípky je nejlepší macerovat ve studený vodě přes noc a pak případně trochu ohřát, spařením by se zničil veškerej vitamin C. Přidat tam můžeš i kapku medu a přírodní medicína je na světě. 
 
Tekutiny obecně pomáhají s rychlejším zotavením. Ujisti se, že tvůj parťák pije dost vody, nebo mu uvař hovězí nebo kuřecí vývar se zeleninou a hnědou rýží. 
 
3| Jitrocelák je evergreen
 
U kašle je osvědčeným pomocníkem jitrocelový sirup. Bacha dej ale na umělý sladidla, který můžou některý sirupy obsahovat, jsou pro tvýho kámoše toxický! 
 
Jestli pesan jenom pokašlává, nechej ho pár dní v klidu. Pokud má ale dráždivý kašel a dáví se, poraď se raději s veterinářem. Může se jednat o psincový kašel, kterej se úspěšně šíří hlavně ve městě, kde se na malým prostoru potkává spousta psů. 
 
 
4| Vsaď na adaptogeny
 
Stejně jako u lidí, i u psů, jsou skvělým pomocníkem adaptogeny. Tahle zajímavá skupina rostlin obsahuje látky, které tělu pomáhají bojovat se zátěžovými situacemi, chronickým stresem a poradí si i s oslabenou imunitou. Slabší nachlazení díky nim podchytíš i za pár dnů!
 
Patří ně echinacea nebo sibiřský ženšen (euletherokook). Tyhle doplňky stravy seženeš běžně lékárnách nebo zdravých výživách v nejrůznějších formách.
 
5| Vyzkoušej homeopatika
 
Tyhle malý bílý kuličky umí hotový zázraky. Nezatěžují organismus a nemají žádný vedlejší účinky. Homeopatická léčba funguje na základě principu „podobné se léčí podobným“, neléčí pouze jednotlivé potíže, ale vždy organismus jako celek.
 
Psí chlupáči homeopatika dobře snášejí a použít je můžeš jak na akutní, tak chronické stavy. Nejlepší je zajít za veterinářem, který s homeopatiky pracuje a naučí tě, který a jak nasadit v různých případech. 
 
 
Prevence jako základ
 
A to nejdůležitější na závěr! Když budeš naplňovat přirozený potřeby tvýho čtyřnohýho kámoše, nejlíp ho tak udržíš v dobrý fyzický a psychický pohodě. Vybírej pro něj žrádlo, který opravdu vyživuje. Choď s ním do přírody, běhej, plavej, dělej agility nebo si s ním hraj – prostě zapoj všechny aktivity, který tvůj pesan miluje. 
 
Jestli se nemoci pořád vracejí, můžou být i příčinou hlubšího problému. Psi jsou jako naše zrcadla, když se cítíme v nepohodě my, ani oni nejsou v pohodě. Emoční atmosféru ve svý smečce, lidský rodině, nasávají jako houba. Proto je potřeba někdy začít i u nás páníčků, abychom svýmu kámošovi dokázali opravdu pomoct.
 
P. S.: U některých plemen, hlavně těch krátkosrstých, se šikne ochránit tvýho čtyřnohýho kámoše před chladem funkčním oblečením. Mrkni do šatny na e-shopu.
 
 
Zdroje: 
 
Rýma [online]. [cit. 2018-10-28]. Dostupné z: https://www.muj-pes.cz/zdravi-a-nemoci/ryma-967.html
 
Rýma u psa [online]. [cit. 2018-10-28]. Dostupné z: https://tema.ceskaveterina.cz/tema-jitrocelovy-sirup-pro-psa-713200.html
 
KING, Christine, BVSc, MACVSc, MVetClinStud. Using adaptogens to ease your dog's stress [online]. [cit. 2018-10-28]. Dostupné z: https://animalwellnessmagazine.com/herbs-for-stress/
 
JIŘIČKA, MVDr. Michal. Veterinární homeopatie [online]. [cit. 2018-10-28]. Dostupné z: http://www.vetcentrum.cz/stodulky/prirodni-medicina/953/veterinarni-homeopatie