• Přihlášení +

Košík

Lookbook

CZ | EN
0

Chlupáč, co má “náladu pod psa”?

Po prosluněném babím létě přišel sychravý podzim, který umí kdekoho přehodit do melancholické nálady. Každý má někdy „náladu pod psa“. Ale víš, že tvoje rozpoložení umí tvůj čtyřnohej společník moc dobře rozpoznat a vnímavě na něj reagovat? Tak dlouho psi žijí s lidmi, že se stali na psychiku svýho průvodce nejcitlivější ze všech živočišných druhů. Není divu, že emočního napojení psů na lidi využívá canisterapie – léčebný kontakt, který se pomáhá při terapii s nemocnými lidmi, seniory nebo dětmi.

Často se stává, že si naši náladu a emoce vezmou naši čtyřnozí kámoši za své až moc. A to i tu negativní. Díky své oddanosti přebírají odpovědnost za lidské problémy a snaží se je za svého páníčka řešit. Jsou jako naše hromosvody. Při dlouhodobé zátěži pak naši pesani můžou začít trpět úzkostmi nebo dalšími poruchami chování.

Jaké další vnější vlivy působí na psychiku a chování tvýho psího kámoše? Pojďme se podívat na zoubek základním pilířům pro vyrovnanou psychiku našich hafanů. 

Co se v mládí naučíš, ...

Každý chlupáč má svoji unikátní povahu. Někteří jsou stateční, jiní zase bojácní. Někteří se učí věci rychle, jiní zase pomaleji. Základem pro celý život tvýho miláčka je ale jeho raná socializace. To, jaké situace a podněty mu ukážeš do tří měsíců věku, může hodně ovlivnit vrozený vzorec chování.

ryan-christodoulou-547272-unsplash

I když se to nezdá, to roztomilý štěndo umí zpracovat hodně informací! Čím větší množství pozitivních zkušeností získá, tím líp se ti s ním bude pracovat v dospělosti. Jen tak zajistíš, že z toho chlupatýho klubka jednou vyroste pohodový pesan.

Pozitivní motivace je ta nejlepší motivace

Člověk má velký vliv na to, jak se pes chová. Je to jeho vizitka. Stejně jako společnost klade důraz na výkon, máme někdy tendenci chtít velké výkony i po našem psím společníkovi. Aby byl rychlejší, přesnější a vytrvalejší. K tomu někteří používají výcvikové metody typu elektrický obojek a další prostředky, které nejsou zrovna košer.

Ukazuje se, že k vzájemnému napojení a dobrému vztahu mezi psem a páníčkem, je mnohem výhodnější použití pozitivní motivace jako jsou pamlsky, pohlazení nebo pochvaly. Dlouhodobé použití nátlaku totiž může zanechat nepříjemné následky na povaze psů. Vycvik byl měl být hlavně potěšením pro oba zúčastněné, ne drezurou. 

Jsme to, co jíme

A to platí i u našich chlupáčů. Špatná výživa má přímý vliv na to, jak se pes chová. Nekvalitní granulovaná strava ze supermarketu může po čase způsobit mnoho zdravotních problémů a to i psychických.

Aby byl tvůj miláček v pohodě a tys nemusel vyhazovat tisíce za veterináře, nešetři na jeho žrádle. Ani v ZOO zvířata nekrmí granulemi a jejich ošetřovatelé moc dobře vědí proč.

Zvol pro tvýho pesana nejlíp takovou stravu, která je mu přirozená. Maso, čerstvá zelenina a podobné základní suroviny zajistí, že žaludek i hlava tvýho kámoše budou spokojený.

Na co nesmíme zapomenout

Že samozřejmostí pro psychické i fyzické zdraví je dostatečný pohyb, odpočinek a pravidelná veterinární péče, to snad nemusíme ani zmiňovat. Naši čtyřnozí kámoši jsou sociální tvorové, a proto by v lidské rodině měl hafan dobře vědět, kde je jeho místo. Výcvik a celkové chování pánička k jeho psímu parťákovi by mělo být konzistentní a spravedlivé.

ruby-schmank-642221-unsplash

Pro zklidnění psa skvěle fungují tzv. bachovky nebo esenciální oleje. Raději se ale nejprve poraď s někým, kdo se v této terapii vyzná. A hlavně, když se ti tvůj pesan nezdá, na nic nečekej a vyhledej pomoc behaviorálního terapeuta. Stejně jako lidi si potřebujou občas zajít k psychologovi, i tvůj pesan někdy ocení odbornou radu.


Zdroje:

Do Owners Influence A Dog's Behaviour? [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/do-owners-influence-a-dogs-behaviour.html

Co ovlivňuje chování psa? [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://www.sportovni-kynologie.cz/pece-zdravi-a-nemoci/psychicke-poruchy-u-psu/co-ovlivnuje-chovani-psa/

Život se psy není vždy růžový [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://www.sportovni-kynologie.cz/pece-zdravi-a-nemoci/psychicke-poruchy-u-psu/zivot-se-psy-neni-vzdy-ruzovy/

Etologie v chovu psů [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://www.profidog.cz/etologie-v-chovu-psu/

PSI: Pozitivní motivace, klikr a ti druzí [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: http://neviditelnypes.lidovky.cz/pozitivni-motivace-ve-vycviku-psu-aneb-nejen-klikr-fxf-/p_zviretnik.aspx?c=A150222_083009_p_zviretnik_kosa

CHAT: Ptejte se našich odborníků na vliv psychiky člověka na psí chování [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/chat-ptejte-se-nasich-odborniku-na-vliv-psychiky-cloveka-na-psi-chovani-7600297

Nejčastější diagnózy abnormálního chování psů [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné z: https://www.sportovni-kynologie.cz/pece-zdravi-a-nemoci/psychicke-poruchy-u-psu/nejcastejsi-diagnozy-abnormalniho-chovani-psu/