• Přihlášení +

Košík

Lookbook

CZ | EN
0

About us

one soul. one style.

Spojuje nás láska k přírodě, pohybu, designu a pohodlí. Milujeme sůl na kůži, vítr ve vlasech, vůni oceánu a zvuky z hor. Nenecháme se svázat všedností a každý den žijeme naplno tak, abychom se neohlíželi zpět, ale hleděli kupředu. Budujeme komunitu, která se nebojí vystoupit z komfortní zóny a překročit své hranice.

V malé dílně v Brně navrhujeme a vyrábíme oblečení a doplňky. Nechceme dělat kompromisy mezi funkčností a stylem. Pečlivě vybíráme a testujeme ty nejpohodlnější materiály, které odebíráme od Evropských výrobců.Kvalita u nás převyšuje kvantitu, a proto je každý kousek originál.

Všechny nápady realizujeme a ručně vyrábíme v Česku. 

 
Do naší slow fashion výroby se snažíme vkládat spoustu pečlivosti odpovědnosti a lásky k detailu a totéž očekáváme od materiálů, ze kterých pro Vás vyrábíme. Záleží nám na tom, po jakých materiálech sáhneme, nejen aby byly co nejkvalitnější, ale také, aby i jejich výroba nezatěžovala životní prostředí a respektovala přírodu. 
 
GOTS je mezinárodně uznávaným standardem, který se používá pro ekologický a sociální řetězec zpracování textilií. Přitom se GOTS soustředí nejen na trvale udržitelnou výrobu, ale stanovuje navíc toho přísná pravidla a směrnice pro všechny provozy v řetězci tvorby hodnot. Díky štítku GOTS si může být zákazník jistý, že produkt byl vyroben se sociální a ekologickou odpovědností. Podrobnější informace naleznete na oficiálních stránkách GOTS.
 
 
Materiály nakupujeme od spočeností schválených organizací PETA, které neprovádí žádné testy na zvířatech a nevyužívají žádné živočišné přísady. 
 
 
 

We design and create distinctive doggy-beds, accessories and clothing for dogs as well as for their fashionable owners . We do not want to compromise with functionality in order to accommodate style. Our quality supersedes quantity, so each piece is original. 

We bestow endless love on our furry companions, be it sharing our duvets or, at times, even our food.  We are always ready for a game of fetch; we run, no matter how tired we are; we indulge them in all possible ways; it’s almost as if we care for them even more than our partners, because they are a part of us and our family. The HOTDOG apparel brand was primarily created to express equality, unconditional love and eternal loyalty. There are no limits to what we can share with our four-legged friends.We ideate and implement all our ideas in the Czech Republic. 

 
 

Our Team

my4

 

A pragmatic minimalist, who puts a piece of our collective soul into her timeless designs. Careful and patient with each trifle, her calm disposition overcomes the trickiest obstacles. She is essential to our corporate spirit.

my2 - Copy

 

President of the Canine Philanthropists’ Club.  An epicure, who personally tests the quality of our products, her mantra is: “Dine twice”. In on every joke and the life of every party, she is our Miss Temperament.

my3 - Copy

 

An occasional panicker with a clear vision of the company's future and strategy, she brings every unconventional idea to fruition. She draws inspiration from her travels and enjoys mixing business with pleasure.

my1 - Copy

 

Our Dog Director and specialist for the verification of quality and durability of our products under extreme conditions. In her free time, a dog model and a prima donna  who traverses each small dart. She loves endurance running and sunbathing.