• Přihlášení +

Košík

Lookbook

CZ | EN
0

Žemlovky narozky aneb recept na bezva psí dort

Jsou to dva dny, co jsme oslavili narozky jedné ze zakladatelek naší čerstvé designové značky pro psy a jejich páníčky HOTDOG apparel, Mayi aneb „Žemlovky“. A protože je naše fenka dost velká primadona a taky celkem vybíravá, nechtěla jsem sáhnout jen po takové té klasické každodenní večeři (což je v jejím případě luxusní vařené hovězí). Rozhodla jsem se jí nachystat něco speciálního a dát si s tím malinko práce.

Z plánované bleskové akce se ale nakonec vyvrbilo celé dopoledne shánění všech namyšlených surovin, ukázalo se totiž, že to není zas taková brnkačka. Už při nákupu mi docházelo, že ten dortík může dost dobře chutnat, a kdyby ho náhodou nežrala, můžu ho naservírovat příteli a tvářit se, že byl úmyslně pečený pro něj. 

DSC_1856

Další věc je, že se rozhodně neřadím mezi šikovný kuchařky. Z 90 % se mi pečené sladké věci nepovedou, asi jako na loňský Velikonoce makronky, ze kterých byly nakonec lepkavý, rozteklý a až nepřirozeně barevný placky.  Takže jsem doufala, že recept bude jednoduchej, že mě trouba nevypeče a že z toho vznikne, to co vzniknout má. 

DSC_1882

Pořád mě nepřestává udivovat, jaký je pes chytrý stvoření! Ta malá mrcha snad od rána věděla, že má narozeniny a že se celý den bude točit jen kolem ní. Taky přesně věděla, že ten nákup co jsem přitáhla domu je celej jen pro ní a že se tam někde skrývá dárek, ale hlavně to žrádlo, že jo! Nehla se mi od nohy a trpělivě mě šikanovala pohledem …

DSC_1886   DSC_1891

šátek DARK BLUE

A jak na samotnej dort?  Udělat korpus bylo parádně jednoduchý, nepotřebovala jsem k tomu absolutně žádný mixéry ani jiný složitý nástroje, prostě jen vše stačilo smíchat. S obstaráním jahod jsem měla štígro, protože se zdají být oblíbeným valentýnským dárkem a měli je úplně všude.  Zbylé těsto jsem vylila ještě do dvou muffinových formiček, aby měli minidorty i ostatní čtyřnozí kámoši, co došli na oslavu. Muffiny byly hned hotový (asi za 15 min) a dopadly rozhodně líp než makronky – moje první muffiny v životě!  Poleva byla ještě jednodušší než samotná příprava těsta.

DSC_1896

A co je nejdůležitější? Udělala jsem asi první pečenou věc v životě, kterou jsem nezmrvila, a hlavně, že Žemlovce to vážně chutnalo!


Takže tady je ten slavný recept:

Mini jahodovo - mandlový dortík


korpus
1 3/4 hrnečku mandlové mouky
1 – 2 lžíce medu (pokud máte domácí, skvělé)
3 vajíčka
2-3 lžíce kokosového oleje na vymazání formičky (já jsem vystlala smaltovaný hrneček pečicím papírem)
1 hrst nadrobno nakrájených jahod (nebo malin, borůvek)

výplň/ poleva
1 hrneček bílého organického jogurtu – dívejte se na co nejnižší obsah cukru
2-3 lžíce mandlového másla nebo arašídového másla – to jsem koupila opravdu 100% máslo bez přidaných složek – Vitalvibe, Sklizeno, ale budou mít i jinde

Předehřej troubu na 180°. Smíchej všechny ingredience na korpus, včetně drobně nasekaných jahod. Naplň hrneček, formičku nebo cokoliv do ¾ a peč po dobu 20 min (muffiny stačily 10- 15 min a 250 ml hrneček jsem pekla okolo 30 min). Nech vychladnout. 
Mezitím si smíchej polevu – jogurt a mandlové máslo (přidala jsem tam zase nasekaný jahůdky) a dej na chvíli do mrazáku, ať ti hmota trošku ztuhne. Než budeš servírovat, nařezej si jedno nebo dvě patra z korpusu, namaž každé polevou, kterou patra slepíš, a nakonec polej polevou celý dortík. 

Děkujeme všem, co přišli Žemlovce popřát, s některýma dárkama se mazlila až do rána… 

DSC_1909