• Přihlášení +

Košík

Lookbook

CZ | EN
0

Strasti (a slasti) začínajícího barfaře

Nová vlna jménem BARF smetla kdekoho. V naší sociální bublině už na tom jede hodně psích mazlíků, o veselé historky tak není nouze. O tom, co je barfování a jaké má výhody, člověk najde na netu opravdu velkou spoustu informací. My na to šly od píky a daly do kupy pár praktických vychytávek ze života pro ty, komu je tenhle způsob krmení sympatickej.

 

Pro ty, kdo se s tímhle pojmem setkávají poprvé, barfování pochází ze zkratky BARF (BORN AGAIN RAW FEEDERS), a je to vlastně návrat ke kořenům. Vychází z jídelníčku divokých šelem, což je teda hlavně maso, maso a zase maso. Ale neboj, zas tak krvavý to není, patří sem i nějaká zelenina a další pochutiny. Kdo chce vědět víc, šikovně to autoři popisují třeba na webu krmimmasem.cz.

 

barfovani maso

 

Vyhrnout rukávy, ponořit ruce do masa – jde se barfovat! (Upozornění, následující text není vhodný pro vegetariány ani vegany!)

 

1/ Když člověk začne barfovat, zjistí, že to chce velkej mrazák. Protože shánět každej den čerstvou flákotu není pro každýho. A čím větší plemeno a čím více psisek doma, tím větší mrazák to chce. Nejlepší je takovej ten s horním plněním. Vejde se do něj dost a přijde vhod, když má tvůj dodavatel masa zrovna nějakou akci.

 

Než maso zamrazíš, je dobrý ho naporcovat na jednotlivý krmný dávky. Balíčky označ datem a řaď v mrazáku novější kousky dozadu za ty starší.

 

2/ Velkým tématem u barfařů je rozmrazování. Kámen úrazu ale přichází, když psisko zůstane doma. Kde tu voňavou nádheru nechat, že jo?

 

Jednou z možností je nechat maso povolit na horních skřínkách kuchyňský linky. Ale bacha, chce to hlubokou misku. Protože jinak hrozí, že to u tebe bude vypadat, jako u Dexterů doma. Z proudů krve tekoucí od shora až dolů bude mít tvůj chlupáč jisto jistě radost.

 

Obecně je nejbezpečnějším způsobem rozmrazování v ledničce. Teda pokud tvůj chlupáč neumí otevřít dveře od ledničky. No dětská pojistka to dyžtak jistí, že jo. Tenhle způsob vyžaduje akorát větší plánování, protože větší kusy žvance se povolují až 24 hodin.

 

Rychleji maso rozmrazíš ve studený vodě. Vodu je potřeba průběžně vyměňovat každou půl hodinku, větší balíček je hotov už za 2 až 3 hodinky. V mikrovlnce je pak večeře připravená v cuku letu, v průběhu rozmrazování se ale začínají některé části masa vařit, proto je lepší baštu hned podávat a dál už nikde neuchovávat.

 

barfovani vlk

 

3/ Skvělou vychytávkou pro rychlý úklid po barfovací hostině je ubrus z PVC, noviny nebo starý ručníky položený na podlaze. Nezapomeň místo, kde zpracováváš maso, a misky pro psa, pravidelně dezinfikovat od bakterií. Zabráníš tak přenosu různých potvůrek do celé domácnosti i jídla, který jíš ty. Skvělá je pro tyhle účely směs octa a alkoholu, která není toxická pro zvířata, alkohol totiž rychle vyprchá.

 

4/ Přejít na barfování někdy nejde jen tak snadno. O rozkrmování by se dali psát sáhodlouhý odstavce, ale jednu vychytávku přece jen přidáme. V případech, kdy psisko odmítá žrát něco novýho, ošálit ho můžeš játrovým práškem nebo rybím olejem, kterým pochutinu „okořeníš“. Těmhle výrazným vůním totiž neodolá žádnej chlupáč.

 

5/ Cestování se psem, kterej se stravuje výhradně barfem, vyžaduje pokročilejší plánování. Na kratší cesty může být řešením přenosná lednička, kde se dají uchovat jednotlivé balíčky se žrádlem. Čerstvé nebo mražené maso se dá taky často koupit i na místě, kam člověk jede. Další možností jsou konzervy, sušené maso nebo holistické granule se složením, který co nejvíc odpovídá složený syrový stravy.

 

Jak vidíš, barfování není rozhodně pro lenochy! Odsypat granule do misky zabere evidentně míň času, velikánskou výhodou krmení psa přirozenou stravou ale je, že člověk ví, čím přesně svýho milovanýho pesana živí. Pohlídat si kvalitu a čerstvost surovin je totiž mnohem snadnější než u granulí. A to za to stojí, nebo ne? A jak to máš s krmením tvý domácí zvěře ty?

 

Zdroje:

 

  • Vše o barfování. Krmimmasem.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: http://www.krmimmasem.cz/index.php?id_cms=6&controller=cms
  • BARF Tips & Tricks: Cleaning Up. Njboxers.com [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: http://www.njboxers.com/barf-cleaning-up-tips.html#. WuLVEYhubIV
  • BARF Tips & Tricks: Feeding. Njboxers.com [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: http://www.njboxers.com/barf-feeding-tips.html#. WuLVSYhubIV
  • EASTER, Fanna. Tips For Traveling With Your Raw Fed Dog. Dogsnaturallymagazine.com [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: https://www.dogsnaturallymagazine.com/tips-for-traveling-with-your-raw-fed-dog/
  • Rozmrazování potravin. Bezpecnostpotravin.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76780.aspx